Çanakkale Haberleri, Çanakkale Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Başbakan Yıldırım: Çanakkale Köprüsü’nde İlk Kazma 18 Mart’ta

Beştepe’de sekiz yıl aradan sonra Şehircilik Şûrası toplandı. Başbakan Binali Yıldırım, Şehircilik Şurası’nda konuştu. Yıldırım, dün ihalesi gerçekleştirilen Çanakkale 1915 Köprüsü’nün 10,5 milyar dolarlık proje olduğunu belirterek, İnşallah bu sene 18 Mart’ta bu köprüye ilk kazmayı vurmak istiyoruz dedi. Başbakan’ın açıkladığı tarih çok özel bir tarih. İlk kazmanın vurulacağı tarih 18 Mart, Çanakkale Zaferi’nin 102’inci yılına denk gelecek.

Yıldırım ”Türkiye’de 15 yılda bir Türkiye’yi üç Türkiye yaptık. Mazlumlara mağdurlara kucak açan ev sahipliği yapan bir ülke oldu Türkiye” dedi.

Yıldırım, yapılarda dikey mimari yerine daha sosyal olan yatay mimarinin tercih edileceğini de belirtti.

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ’NDE İLK KAZMA 18 MART’TA

Başbakan Yıldırım’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Türkiye’de 15 yılda bir Türkiye’yi üç Türkiye yaptık. Mazlumlara mağdurlara kucak açan ev sahipliği yapan bir ülke oldu Türkiye. Geçen 15 yılda dev yatırımları birer birer hayata geçirdik. Büyük projelerin biri bitmeden ötekine başlıyoruz. Çanakkale 1915 Köprüsü son olarak vatandaşlarımıza yeni bir hizmet olarak geliyor. Çanakkale Köprüsü ve otoyolları ile birlikte ihalesini dün gerçekleştirdik. 10.5 milyar dolarlık bir projeden bahsediyoruz. Dünyada kriz derinleşirken Türkiye art arda büyük projelere ya başlıyor ya da hizmete alıyor.

ŞEHİRLERİMİZİ YENİDEN İMAR EDECEĞİZ

Şehirlerimiz büyüyüp geliştikçe yeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. Dünyada artık sadece ülkeler değil şehirler de yarışıyor. Çevre ve şehirler bizlere ecdadımızdan bir emanettir. Şehirlerimizi afet ve deprem riskinden kurtaracak daha güvenli şekilde yeniden imar edeceğiz. Alçak bölücü terör örgütünün çukur siyasetiyle yakıp yıktığı Güneydoğu’daki yerleşim yerlerimizde 35 bin konutun yapımına başladık, hızla yapımı devam ediyor. Bir yıl içerisinde, eskisinden kat kat daha güzel, bütün ihtiyaçları düşünülmüş bu konutları yapıp Güneydoğu’da vatandaşlarımızın hizmetine vereceğiz. Sur’u (Diyarbakır) eskisinden çok daha güzel bir şekilde aslına uygun olarak bir cazibe merkezi haline getiriyoruz.

SUR CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Şehir insan içindir. Gençler büyükler yaşlılar engelliler için de şehrin yapısı dokusu çok ama çok önemlidir. Onun için şehirlerimiz sadece beton yığınlarından olmayacak ayrıca sosyal ihtiyaçların rahatça karşılanacağı mekanlara sahip olacaktır. Dikey mimari yerine daha sosyal olan yatay mimariyi daha çok tercih edeceğiz teşvik edeceğiz.

3 milyar ağacı toprakla buluşturduk. Yeşillik konusunda çok büyük emeklerimiz oldu. Kentsel dönüşüm mecburi dönüşüm değil gönüllü bir dönüşüme tabi tutulacak. Vatandaşlara daha iyisini göstereceğiz. Yeşil alanıyla parklarıyla alışveriş merkezleriyle yaşam alanına dönüşmüş yeni güzel mahalleri ve güzel şehirleri yapmak için bu şuralarda ortaya konacak fikirleri de değerlendirmiş olacağız. Sur Diyarbakır’ın cazibe merkezidir.

75 BİN KONUT TAMAMLANACAK

TOKİ’nin 16 yılda 670 bin konutu tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettiğini belirten Yıldırım, Şu anda devam eden 75 bin konut tamamlanacak ve sahiplerine teslim edilecek. Böylece 140 milyarlık bir yatırımı Türkiye’de konut alanında gerçekleştirdik. Çeşitli kamu binalarını da buna ilave etmemiz gerekiyor. İşimiz bitmedi, devam ediyor. Hem çevre hem de şehircilik alanında. 16 yılda hükümetlerimiz yeşil alan miktarını 1,8 milyon hektar düzeyinde artırdı. 3 milyar ağacı toprakla buluşturduk. Yeşillik konusunda çok büyük emeklerimiz oldu. 99 depremi bize çok şey öğretti. Depreme dayanıklı, emniyetli, sağlıklı konutlar olmalı. 5 milyon yapı deprem riskine karşı yenilenmesine rağmen en az 7 milyon yapı stokunun yenilenmesine gerek var. 750 milyarlık bir bütçe. Dolar bazında 200 milyar dolarlık bütçe. Gelecek 10-15 yıl içinde inşaat sektöründe hayli işimiz var.

Bir önceki yazımız olan Biga’da köylülere 216 adet inek dağıtıldı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir