Çanakkale Haberleri, Çanakkale Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Çan Emir Sultan cami ibadete açıldı

Selçuklu dönemi mimari tarzından esinlenerek inşa edilen cami gerek mimarisi, gerek içyapısı gerekse de çevre düzenlemeleri ile göz dolduran bir eser olarak Karşıyaka Mahallesi’ne kazandırıldı.

Karşıyaka Emir sultan camii açılış programı, Emir Sultan Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Sezen, Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider’in konuşmaları ile devam etti. Emir Sultan Cami için düzenlenen açılış programında konuşan Emir Sultan Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Sezer, bu caminin yapılmasıyla Karşıyaka Mahallesi’nde büyük bir ihtiyacın giderildiğini söyledi. Sezer, “Bu cami hayırsever insanlarımızın yardımları ile bugünlere geldi. Belediye Başkanımız bu kayalıkların olduğu araziyi bize tahsis etti. O olmasaydı burasını yapmak bir hayalden öteye geçemezdi. Camimizin yaptırılmasında en büyük pay ise hacı hasan Sezer ağabeyimize ait. Sonrasında ise, kimi hayırseverler caminin çatısının yapımını, kimi minaresinin yapımını kimi ise başka şeyleri üstlendi. Buranın inşasında hayrı olan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun” dedi.

Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, “Emir sultan Cami başta Karşıyaka Mahallesi sakinlerine olmak üzere tüm ilçemize hayırlı olsun, buranın yapımında emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Sevgili peygamberimiz Muhammed Mustafa(S.A.V.) da hadis-i şerifinde ‘Kim Allah rızası için bir mescit yaptırırsa, Allah da bunun karşılığında ona cennette bir köşk ihsan eder’ buyuruyor. Şu caminin yapımında bir tek tuğlası olandan,1 kuruş yardımda bulunandan, burada çalışan işçilerimize bir yudum su getiren teyzelerimizden, Allah razı olsun. İnşallah onlarda efendimizin hadis-i şerifinde müjdelediği o kişilerden olurlar. Ondan nasiplenirler. Bizim duamız budur. Son olarak da bizlerden de bu mübarek günlerde hayır dualarınızı eksik etmeyin. Çünkü biz inanıyoruz ki; dua tüm kapıları açar” dedi.

Çanakkale milletvekili Ayhan Gider, “Birçok açılış yapıyoruz bir çok temel atıyoruz ama bugünün verdiği haz bambaşka. Bugün sadece bir cami açılışı veya sadece bir sağlık ocağı açılışı değil. Bu bizim kadim kültürümüzde olan bir külliye açılışı. Sağ olsunlar burayı düşünenler, planlayanlar külliye olarak planlamış ve bundan sonra yapılan bu eserin masraflarını da çıkaracak şekilde gelir getiren mülkleriyle birlikte yapmışlar. Ben bu anlamda belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bu güzel camiyi yaptıran hasan amcamıza da çok teşekkür ediyorum. Ayrıca cami derneğinin üyelerine de teşekkür ediyorum. Paylaşmanın en güzel halini yaşıyor onlar” diye konuştu.

Yaklaşık 400 kişinin ibadet yapabileceği camide yer alan sağlık ocağında Aile Hekimi Dr. Deniz tüccar ve Dr. Büşra Yürük hafta içi halka sağlık hizmeti verecek. Gerçekleştirilen camii ve sağlık ocağı açılışına AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, İl Genel Meclis Başkanı Ömer Şahin,AK Parti Çan İl Genel Meclis Üyesi Ünsal Dirlik, Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, AK Parti İlçe Meclis Üyeleri, AK Parti Çan Kadın Kolları Başkanı Birsel Dirlik, STK Başkan ve Yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş açılışa katıldı. Açılışa gelen misafirlere pilav ayran ikramı yapıldı.

Bir önceki yazımız olan Çanakkale’de ‘Huzur’ uygulaması başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir