Çanakkale Haberleri, Çanakkale Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Çanakkale Bozcaada’da Denizden Haç Çıkarma Töreni Yapıldı

Çanakkale’nin Kuzey Ege Denizi’ndeki İlçesi Bozcaada’da, Hz. İsa’nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıldönümü nedeniyle, Meryem Ana Kilisesi’nde düzenlenen ayinin ardından, rıhtımda denize atılan haç çıkarma töreni gerçekleşti.

Hz. İsa’nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıldönümü nedeniyle Bozcaada’da planlanan programa göre, yarın (cuma) gerçekleşmesi gereken ayin, beklenen olumsuz hava koşulları ve cemaatin azlığı nedeniyle bugün saat 10.45’de yapıldı. Bozcaada’da bulunan az sayıdaki Türk asıllı Rum vatandaşların yanı sıra, izlemeye gelen Türk vatandaşlar törene katıldı. Bozcaada Belediye Başkanı CHP’li Hakan Can Yılmaz ve İlçe Emniyet Amiri Abdullah Öztürk de törende yer aldı. Ayin, Gökçeada Metropoliti Kirillos Dragunis tarafından, yanındaki 2 papazla birlikte gerçekleştirildi. Bozcaada rıhtımında gerçekleşen Haç çıkarma töreni için Midilli’den gelen 3 Rum genci, denize atladı. Rum vatandaşı Lefteris Chrisomallos isimli genç, denizden Haç’ı çıkartarak Metropolite verdi. Aynı zamanda Rum vatandaşların güvenliği için ilçe emniyetine bağlı ekipler önlemler aldı.

Törenin sonunda Gökçeada Metropoliti Kirillos Dragunis, Belediye Başkanı Yılmaz’a hitaben yaptığı konuşmada, şunları söyledi: Bugün burada bu bize ait bir adeti yapabildiğimiz için ada halkına teşekkür ediyoruz. Yanımızda oldukları için kaymakamlığa, belediye başkanlığına ve polislere de çok teşekkür ediyoruz. 2017’nin barış içinde yeni bir sene olmasını temenni ediyorum. İki ülke arasında sevgi dolu bir sene olsun. Türkiye’nin zor anlarının bitmesini diliyorum. Çok çok teşekkür ederim

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz ise, Ben de Bozcaada halkı olarak, Rum vatandaşlarımızın bu kutsal günlerinde yanlarında olmaktan mutlu olduğumuzu belirtmek istiyorum ve aynen dileklerinize katılıyorum. İnşallah inanç özgürlüklerinin daha da fazla arttığı barış içinde bir yıl geçiririz. Bozcaada’da Türk ve Rum halkı yüz yıllarca barış içerisinde yaşamış. Buradaki hiçbir vatandaşımızı kendi vatandaşlarımızdan ayrı görmüyoruz. Hepsi Bozcaada halkıdır, hepsinin başımızın üstünde yeri vardır

Metropolit ve papazlar, yarın İzmir’de gerçekleşecek ayin için adadan ayrıldı.

Bir önceki yazımız olan Çanakkale Tarihi Tabyada Şaşırtan Değişim başlıklı makalemizde Çanakkale, Değişim ve Ege hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi