Çanakkale Haberleri, Çanakkale Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Çanakkale – Çadır Kentten Konteyner Kente Geçtiler

Çadır kentten konteyner kente geçtiler

ÇANAKKALE’nin Ayvacık ilçesinde, 6 Şubat sabahı meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremin hemen ardından en büyük yıkımın yaşandığı

Yukarıköy’de hazırlanan çadırkentin yerine kurulan konteyner kent çalışması tamamlandı. Konteyner evlerin bir bölümüne dün (Çarşamba) alınan köylüler, daha iyi şartlarda bir gece geçirdi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından depremin vurduğu Ayvacık İlçesi’ne bağlı Yukarıköy Köyü’ndeki futbol sahası içine geçen 6 Şubat’ta kurulan çadır kente yerleştirilen depremzedeler, ertesi gün öğlen saatlerinde başlayan sağnak yağmurda nedeniyle yaşadıkları çadırları su basması ve zeminin çamur deryasına dönmesiyle zor anlar yaşadı. Yaşadıkları deprem kabusuna bir yerde zor yaşam koşuları eklenen depremzedelerin imdadına

konteyner kent yetişti. Kurulum çalışmaları iki gündür devam eden konteyner kent bu sabah hazır hale getirildi. Sökülen çadırların yerine de konteyner evler kuruldu. Futbol sahası içine toplam 100 konteyner ev kurulurken, dün de devam eden çalışmalar nedeniyle sadece bir bölümüne depremzedeler yerleştirildi. Depremde evleri hasar gören diğer köylerdekilerde toplam 100 konteyner evin daha kurulacağı bildirildi. Geceyi daha iyi şartlara sahip olan konteyner evlerde geçiren köylüler, devletin kendilerine sağladığı imkanlardan memnun olduklarını sık sık dile getirdi. Yemeklerinin önlerine getirildiğini, sıcak bir yuvaya kavuştuklarını anlatan depremzedeler, devletin yardımıyla yıkılan ya da hasar görün evlerinin de biran önce yapılmasını istedi.

Depremde evi yıkılan 64 yaşındaki Mevlide Kurt, yakınlarıyla birlikte 8 kişi, iki odalı konteyner evde kaldıklarını söyledi. Kurt, mutfağında bulunduğu bölümde 3, diğer odada ise 5 kişinin yan yana yatarak uyuduklarını belirtip, zor koşullarda kendilerine sunulan bu konteyner evlere de şükrettiklerini söyledi. Kurt, Allah devletimize, milletimize güç kuvvet versin. Bize baktılar. Bunlar kolay şeyler değil. Yemeğimizi kadar herşeyimizi verdiler dedi. Bir başka konteyner evde yaşayan Canan Çarıksız da sırtında taşıdığı 1 yaşındaki bebeği ‘Cemre Nur bebeği ile birlikte geceyi nasıl geçirdiklerini anlattı. ‘Hiç yatacak yerimiz olmamasından daha iyidir dediği konteyner evde iyi bir gece geçirdiklerini vurgulayan Çarıksız, Burada, ailem ve akralarımızla toplam 15 kişi yan yana yattık. Ancak, bundan şikayetçi değiliz diye konuştu. Türk Kızılay’ı mobil mutfak aracı de konteyner kentte, depremzedelere yemek servisi veriyor.

Bir önceki yazımız olan Çanakkale Midilliye Kaçmak Isteyen 46 Mülteci Yakalandı başlıklı makalemizde 46, Brezilya ve Çanakkale hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi