Çanakkale Haberleri, Çanakkale Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Çanakkale Şehitler Abidesi demonte maketi hazırlandı

Bigalı heykeltıraş Ali Demirkol, Çanakkale Şehitler Abidesini demonte olarak hazırladı.
Demirkol, atölyesinde sürdürdüğü çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir’in isteği üzerine 1056 adet geçmeden oluşan demonte olarak Çanakkale Şehitler Abidesini hazırladığını söyledi. Yurtdışındaki fuarlarda gösterilecek olan Çanakkale Şehitler Abidesinin az yer kaplaması amacı ile matematiksel hesaplar yapılarak oluşturulduğunu ifade eden Demirkol, “Motifleme çalışması uzun sürmedi ama geçme hesapları iki ay sürdü. Strafora polirea adında bir hammadde uygulanıyor. Bu hammadde malzemeyi güçlendiriyor. Bu çalışma için önce Truva atını inceledik. Poliüretanın üzerine çok sağlam bir malzeme sıkılmış onu araştırıp bulduk. Abidenin önce küçük bir modelini hazırladım. Küçük modelden büyük modelin hesabını yapmak daha kolay oluyor dedi.
Abidenin birebir aynısını yapmak için çalıştığını söyleyen Demirkol, Çanakkale Şehitler Abidesinin üzerinde 36 bin taş bulunuyor. Bunları röleveye uygun bire bir çalıştık. Demontesi numaralandı ve rölyeflerin yerlerin hepsi birbirine uyumlu üç parça olarak hesaplandı. Alt ve üst birde taç kısmı bunları monte etmek çok basit olacak. Çalışırken özverili ile çalıştım. Çanakkaleli olmak, dedemin oradan gazi olarak dönmesi benim bir boyun borcum oldu. İstedim ki Abideyi insanlar hissetsinler, dokunsunlar diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan ÇOMÜ’de 70 akademisyen ByLock’cu çıktı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi