Çanakkale Haberleri, Çanakkale Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Dha Yurt: Çanakkale Güne Yine Depremlerle Başladı

ÇANAKKALE’de dün (pazartesi) ikisi 5.3 büyüklüğünde olmak üzere meydana gelen çok çok sayıda depremin ardından bugün saat 05.24’ten itibaren de büyüklükleri 2.2 ile 5.3 arasında 40 sarsıntı daha yaşandı. Depremlerin devam etmesi, geceyi çadırlarda geçiren depremzedelerin tedirginliğini arttırdı. 

Çanakale’de yaşayanlar, dün sabah olduğu gibi bu sabah da yine güne korku ve panik ile başladı. Dün meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremler Ayvacık İlçesindeki 12 köyde 300 yapıda hasara yol açtı. Depremden en çok etkilenen Yukarıköy Köyü’deki depremzede vatandaşlar, futbol sahası içinde oluşturulan çadır kente yerleştirildi. Geceyi çadırlarda geçiren köylüler, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre bu sabah 05.24’de yine 5.3 büyüklüğündeki depremle güne uyandı. Saat 08.17’ye kadar 39 sarsıntı daha yaşandı. 5.3 büyüklüğündeki depremden sonra 08.15’te 4.5 büyüklüğünde, bundan iki dakika sonrada 4.6 büyüklüğünde yaşanan sarsıntılar korkuttu. Dünkü depremlerde hafif hasar gören evlerdeki hasarlar bu sabahki sarsıntılarla daha da büyüdü. Köylüler, Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün (AFAD) uyarısıyla evlerine girmedikleri için olası bir can kaybı yaşanmadı. Ancak Yukarıköy Köy’ün yakınındaki dünkü depremde hasar meydana gelen Taşağıl Köyü Camisi bu sabahki depremle biraz daha hasar gördü. Duvarlarının bir bölümünün daha yıkıldığı görüldü. Aynı köyde bulunan bazı evlerdeki hasarın da depremler devam ettikçe arttığı dikkat çekti. Bu köyde evleri hasar gören bazı aileler, köy meydanına çektikleri otomobillerinde sabahladı.

Yukarıköy Köyü’nde geceyi çadırda geçiren depremzedeler, Korktuğumuz için sabaha kadar uyumadık. Sabaha karşı yine deprem olunca yine korku ve panik yaşadık dedi. Sabah çadırlarından çıkan köylüler, okul bahçesinde kurulan aşevinde kahvaltılarını yapmaya başladı.

Görüntü Dökümü

———————–

-Taşağıl Köyü camiinden görüntü.

-Taşağıl köyünde hasar meydana gelen bir evden görüntü.

-Köy meydanında arabada çocuklarıyla uyuyan aileden görüntü.

-Yukarı Köy’deki çadır kentten görüntü.

-Çadırda kalan depremzedeler ile röportaj.

Haber: Burak GEZEN – Kamera: Mustafa SUİÇMEZ / ÇANAKKALE,

======================================================

Bir önceki yazımız olan Ayvacık'ta Deprem - Artçılar Devam Ediyor - Çanakkale başlıklı makalemizde -, Afad ve Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir